Akcja - Narodowe Czytanie 2023 - w naszej szkole

Utworzono dnia 12.09.2023

Akcja Narodowe Czytanie wpisała się na stałe w tradycję naszej szkoły. Jest to ogólnopolska inicjatywa pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Pierwszej Damy.

W tym roku, zgodnie z założeniem, przygotowaliśmy do czytania w szkole powieść Elizy Orzeszkowej pt. „Nad Niemnem”. Jak znajdujemy w uzasadnieniu wyboru właśnie tej książki na stronie Kancelarii Prezydenta RP: „Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza”

Szkolna uroczystość rozpoczęła się od przedstawienia okoliczności i celu całego przedsięwzięcia. W sali gimnastycznej powstała tematyczna dekoracja z informacjami na temat życia pisarki i jej twórczości. Odczytano również list Prezydenta RP - Andrzeja Dudy -  skierowany do uczestników akcji. Czytanie  fragmentów powieści rozpoczęła Pani Dyrektor, która wprowadziła wszystkich w piękne opisy stanowiące znaczną część tego dzieła. Czytanie kontynuowały panie polonistki – Justyna Kłosińska, Monika Wójcik, opiekunka szkolnej biblioteki – pani Edyta Domin oraz przedstawicielki uczniów – z siódmej klasy.

Tło kolejno czytanych wersów powieści stanowiła przygotowana wcześniej nastrojowa muzyka z dźwiękami natury oraz znana również z filmowej adaptacji pieśń ludowa „Ty pójdziesz górą (…)”.

Jak zawsze zwieńczeniem tego dnia były okolicznościowe stemple (przysłane przez Kancelarię Prezydenta) odbite na egzemplarzach powieści i w uczniowskich zeszytach.

Akcja - Narodowe Czytanie 2023 - w naszej szkole

Utworzono dnia 12.09.2023, 09:47