Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Szkoła Podstawowa nr 3 im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Chmielniku

Wycieczka kl. I - III

Utworzono dnia 22.06.2023, 18:48

12 czerwca uczniowie kl. I-III wraz z wychowawcami uczestniczyli w jednodniowej wycieczce szkolnej. Zwiedzanie rozpoczęliśmy w Iwoniczu Zdroju - jednym z najstarszych polskich uzdrowisk. Podziwialiśmy architekturę zabytkowych budynków, dowiedzieliśmy się w jakim celu powstają tężnie solankowe, poznaliśmy legendę źródełka "Bełkotka" oraz w jednej z pijalni wód mogliśmy posmakować leczniczej wody. Kolejno wyruszyliśmy do sąsiedniego uzdrowiska - Rymanowa Zdroju, gdzie gościliśmy w Hucie Szkła Artystycznego "Sabina" . Podczas wizyty mieliśmy okazję uczestniczyć w pokazie ręcznego kształtowania ze szkła różnorodnych przedmiotów artystycznych oraz zwiedziliśmy galerię, której szklane eksponaty prezentowane są w galeriach na całym świecie.

Kolejnym naszym punktem wycieczki był Żarnowiec, w którym zwiedziliśmy Muzeum Marii Konopnickej - malowniczy dwór, który w 1903 r. został przekazany pisarce jako dar narodu polskiego z okazji jubileuszu 25- lecia jej pracy literackiej. W dworku wysłuchaliśmy opowieści o pisarce, podziwialiśmy wnętrza i ich wyposażenie oraz mogliśmy zobaczyć zdjęcia, rękopisy i najwcześniejsze wydania jej książek.

Odwiedziliśmy również Duklę i Muzeum Historyczne poświęcone militariom, i historii okolicy oraz poznaliśmy historię życia Świętego Jana z Dukli. Niezwykłe wrażenie zrobił na nas skansen broni ciężkiej znajdujący się na dziedzińcu muzeum.

Posileni smacznym obiadem, wyruszyliśmy w stronę rezerwatu skalnego "Prządki". Nazwa rezerwatu wywodzi się z legendy, która głosi, że są to panny dworskie z pobliskiego zamku zaklęte w skały za to, że przędły w święto. Ostatnim etapem naszej wyprawy był zamek Kamieniec - warownia obronna z XIV w., której historia posłużyła Aleksandrowi Fredrze do napisania znanej komedii pt. "Zemsta". Dla nas największa atrakcją były prezentowane stare narzędzia tortur i dziedziniec, na którym można było prowadzić walki rycerzy.