Spotkanie z "Czarną księgą kolorów"

Utworzono dnia 10.12.2018

W miesiącu listopadzie uczniowie klas I-III mieli okazję uczestniczyć w warsztatach pt. "Spotkanie z Czarną księgą kolorów",  przeprowadzonych przez p. Agnieszkę Wąsacz , bibliotekarkę z Gminnej Biblioteki Publicznej w Chmielniku. Na początku zajęć, uczniowie wcielali się w rolę badaczy i rozpoznawali  różne przedmioty wyłącznie za pomocą słuchu i dotyku. Te doświadczenia pomogły zrozumieć, że życie osób niewidomych nie należy do łatwych. W trakcie warsztatów poznano także  bardzo trudny do rozszyfrowania alfabet Braille’a, którym posługują się niewidomi.

Pani Agnieszka  zapoznała uczniów z ciekawą książką, a mianowicie "Czarną książką kolorów". Była ona prawie cała czarna, a jej głównymi bohaterami byli dwaj chłopcy. Jeden z nich, Tomek, był niewidomy. Jego widzący przyjaciel opowiadał, jak Tomek potrafi poczuć, dotknąć, usłyszeć czy spróbować kolorów. Czytając tę opowieść, też mogliśmy widzieć kolory inaczej, tak jak Tomek żyjący w "świecie ciemności". Na zakończenie warsztatów wykonano "dotykowe obrazki" z wypukłymi elementami, po to, aby można je było "oglądać" dotykiem. Zajęcia przybliżały uczniom problemy z jakimi muszą na co dzień borykać się osoby niewidome, uczyły wrażliwości i rozwijały wyobraźnię.

Spotkanie z "Czarną księgą kolorów"

Utworzono dnia 10.12.2018, 20:46