Narodowe Czytanie - „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego

Utworzono dnia 18.09.2018

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Zostało rozpoczęte wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku czytano utwory Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji poznaliśmy kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 czytano Quo vadis Henryka Sienkiewicza, w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.  W tym roku mieliśmy okazję wysłuchać Przedwiośnie. Jest  to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1928, 2001).

Cieszymy się, że również i my dołączyliśmy do tego grona i mogliśmy wysłuchać fragmentów powieści w interpretacji uczniów, nauczycieli. Czytanie w naszej szkole rozpoczęła pani Dyrektor, Bożena Gwizdała, a zakończyli uczniowie klasy VIII, którzy po raz ostatni w naszej szkole mieli szansę na udział w Narodowym Czytaniu.  Szkolne Narodowe Czytanie było okazją do promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz uwrażliwiania na piękno języka polskiego. Organizacją akcji zajęły się nauczycielki języka polskiego, Monika Wójcik i Ewa Żukowska-Śliwa.

Narodowe Czytanie - „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego

Utworzono dnia 18.09.2018, 21:06

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Zostało rozpoczęte wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku czytano utwory Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji poznaliśmy kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 czytano Quo vadis Henryka Sienkiewicza, w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.  W tym roku mieliśmy okazję wysłuchać Przedwiośnie. Jes to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1928, 2001).