Ciekawe zawody: kontroler ruchu lotniczego

Utworzono dnia 05.05.2018, 20:53

27 kwietnia w naszej szkole odbyło się niezwykle ciekawe spotkanie z przedstawicielem nietypowego zawodu: z kontrolerem ruchu lotniczego, z lotniska w pobliskiej Jasionce, panem Radosławem Kisilewiczem. Kontrolerów w Polsce jest tylko około 550. Z każdego tysiąca kandydatów chętnych do podjęcia pracy wstępne testy przechodzi tylko 20-25 osób, z czego tylko połowie udaje się ukończyć kurs i otrzymać licencję kontrolera. Jak mówił nam pan Radosław, sama praca nie wydaje się, przynajmniej na pierwszy rzut oka, szczególnie skomplikowana. Kontroler musi bowiem wydawać polecenia, które pozwolą pilotom samolotów szybko, sprawnie a przede wszystkim bezpiecznie wystartować lub wylądować na danym pasie lotniska. Polecenia są formułowane na podstawie analizy danych, które uzyskiwane są ze zgłoszeń pilotów, obserwacji kontrolera oraz licznych systemów wspomagających (kilka monitorów z danymi ruchowymi, meteorologicznymi, oświetleniem pasa startowego itp.). Ogromna odpowiedzialność oraz konieczność błyskawicznej analizy dużej ilości informacji sprawiają jednak, że zawód kontrolera ruchu lotniczego zaliczany jest do grona najtrudniejszych i najbardziej stresujących zawodów na świecie. Stanowisko pracy kontrolera lotniska zlokalizowane jest w wieży kontroli lotów, która jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków na lotnisku. Najpierw nasz gość odwiedził uczniów z klas I-III, dzieci z zainteresowaniem słuchały oraz zadawały bardzo wnikliwe pytania, potem przyszedł czas dla uczniów klas VI-VII.  Pan Radosław zachęcił wszystkich do pilnej nauki, szczególnie przedmiotów ścisłych jak i języka angielskiego, który jest podstawową umiejętnością, jaka jest wymagana od przyszłych kontrolerów. Bardzo dziękujemy za wizytę!