Życie i kultura w średniowieczu – lekcja historii

Utworzono dnia 31.01.2015, 16:12

27 stycznia gościła w naszej szkole Grupa Artystyczna „Rekonstrukto” z pokazem pod hasłem: Życie i kultura w średniowieczu. W tej żywej lekcji historii wzięli udział uczniowie klas „O” – VI. Mieli oni okazję posłuchać interesujących opowieści i legend z epoki, na własne oczy zobaczyć, a nawet dotknąć najważniejsze elementy rycerskiego ekwipunku i uzbrojenia, jak również obserwować zapierające dech w piersiach pojedynki. Udział uczniów w prezentacji nie ograniczył się tylko do roli biernego widza i słuchacza. Odważni ochotnicy, po spełnieniu odpowiednich warunków,  mogli sami spróbować swych sił i odczuć ciężar rycerskiego miecza biorąc udział w pasowaniu na rycerza, podejmując wezwanie do walki w obronie czci wybranki swojego serca, czy też biorąc udział w turnieju. Wybrańcy uczestników pokazu, chętni do podejmowania „ryzykownych” zachowań w różnych sytuacjach, mogli na własnej skórze przekonać się o surowości prawa stosowanego w średniowieczu – godząc się na zakucie w dyby, czy też założenie maski wstydu.

Niewątpliwie jedną z największych atrakcji pokazu była możliwość pooglądania i wypróbowania w użytkowaniu szerokiej kolekcji rekwizytów do której mieli dostęp wszyscy uczestnicy na zakończenie lekcji.

Organizatorzy i wykonawcy pokazu Życie i kultura w średniowieczu dostarczyli wszystkim widzom wielu ekscytujących przeżyć, które na długi czas pozostaną w i pamięci.