Spotkanie z Policjantem klas IV - VI

Utworzono dnia 25.01.2015, 17:19

12 Grudnia  uczniowie  klas IV – VI spotkali się z pracownikiem Komisariatu Policji w Tyczynie, Panem  st. aspirantem  Rafałem Soleckim. Tematem spotkania była cyberprzemoc i ogólnie pojęte bezpieczeństwo w sieci. Nasz gość scharakteryzował zjawisko cyberprzemocy, które na pozór niewinne, może wyrządzić ogromne szkody. Przemoc ta jest szczególnie dotkliwa, ponieważ kompromitujące materiały, ukradkiem zrobione zdjęcia, nagrane na telefon komórkowy filmiki docierają za pomocą sieci w krótkim czasie do wielu osób. Jeśli cyberprzemocą zostanie dotknięta osoba wrażliwa, może to spowodować u niej głębokie traumy psychiczne. Policjant radził, co robić żeby nie zostać ofiarą cyberprzemocy, jak postąpić będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci. Ofiary lub świadkowie cyberprzemocy powinni szukać wsparcia – porozmawiać z rodzicami, pedagogiem, wychowawcą bądź inną zaufaną osobą dorosłą, wspólnie dużo łatwiej rozwiązuje się problemy. W czasie spotkania uczniowie dowiedzieli się m.in. jak ograniczyć zachowania ryzykowne podczas surfowania po cyberprzestrzeni, jak chronić się  przed negatywnymi skutkami  cyberprzemocy poprzez wypracowanie efektywnych sposobów radzenia sobie w sytuacjach trudnych i udzielenie wsparcia ofiarom przemocy w Internecie, jak być asertywnym. Kończąc swoją wizytę w naszej szkole Pan Policjant obiecał, że zawsze bardzo chętnie skorzysta z naszego zaproszenia. Mamy zatem nadzieję, że niebawem znowu się spotkamy.