Wycieczka literacko - historyczna

Utworzono dnia 25.05.2017, 08:10

Uczniowie klas IV - VI byli uczestnikami ciekawej wycieczki, łączącej dwa ośrodki kultury: muzeum i teatr. Najpierw brali udział w lekcji muzealnej, w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, na temat: "Judaika. W kręgu wiary i kultury żydowskiej". Tu przybliżona została historia Żydów rzeszowskich, charakterystyczny strój, kuchnia oraz zwyczaje związane z poszczególnymi etapami życia – od narodzin aż do śmierci. Młodzi słuchacze zapoznali się z kalendarzem żydowskim oraz świętami tj. Szabat, Pesach i Chanuka, poznali pismo hebrajskie i dowiedzieli się co to jest Tora - Święta Księga. Okazało sie, że kultura żydowska jest tak bogata, że zabrakło czasu na zadanie pytań o wiele interesujących szczegółów. Czas naglił, bo uczestników wycieczki czekała druga atrakcja - spektakl muzyczny pt. "Bogowie i herosi – opowieści Afrodyty", wystawiony przez Teatr Muzyczny FORTE  z Wrocławia, w kinie Zorza. Sztuka w zabawny sposób przybliżyła uczniom zarówno wydarzenia jak i postaci mitologiczne: Odyseusza, który chce odnaleźć po latach drogę do ukochanej Itaki, Tezeusza szukającego wyjścia z labiryntu Minotaura i Prometeusza wykradającego bogom ogień, by podarować go stworzonym przez siebie ludziom. Dodatkowymi „hasłami wywoławczymi” w tym spektaklu były symbole, które weszły do potocznego języka i funkcjonują w nim do dziś, jak: „nić Ariadny, „koń trojański", „syzyfowa praca”, „prometeizm” czy „puszka Pandory". Całość odbywała się w niesamowitej oprawie muzycznej i doskonałych efektach multimedialnych.

Okazało się, że współczesne muzeum i teatr dalekie są od nudy i wyśmienicie uzupełniają wiedzę zdobytą w szkole.