Spotkanie z leśnikiem

Utworzono dnia 19.10.2016, 10:27

Na to pytanie odpowiedział nam pan Stanisław Koza – myśliwy, który należy do Koła Łowieckiego ,,Sarenka’’ w Błażowej. Pan Stanisław jest również rusznikarzem, czyli specjalistą od wyrobu, naprawy i konserwacji broni myśliwskiej.

Opowieść myśliwego składała się z dwóch części. W części pierwszej opowiadał o spotykanych w naszych lasach ssakach, w części drugiej o ptakach.

Niedźwiedzie, jelenie, łosie, bobry to zwierzęta, które spotkać można w Bieszczadach. Nie każdy je widział na własne oczy, dzieci znają je raczej z opowieści najbliższych. Natomiast uważny obserwator może przyuważyć sarnę, zająca, wiewiórkę, lisa, czy nawet dzika. Niektóre z tych zwierząt czasem powodują szkody: dziki niszczą zagony rolników, na których uprawia się ziemniaki, czy kukurydzę. Sarny obgryzają młode drzewka, lisy podkradają się pod kurniki, atakują i zjadają kury. Zwierzęta te nie robią tego jednak po to, by zaszkodzić innym, ale po to, by same mogły przeżyć. Wśród opowieści nie zabrakło również ciekawych anegdot. Pan Stanisław opowiedział dzieciom historię o wiewiórce, która wiedziona głodem podchodziła pod dom pana Stanisława, a on dokarmiał ją orzechami.

Opowieść o ptakach była trochę krótsza, ale równie ciekawa.

Aby sprawdzić ile wiadomości zostało w pamięci dzieci, pani Zosia zadawała pytania związane z tematem, o którym mówił nasz gość i okazało się, że dzieci z uwagą słuchały i na pytania odpowiadały bardzo chętnie i prawidłowo.

Dodatkową atrakcją spotkania była spreparowana wiewiórka, którą przyniósł pan Stanisław. Spotkanie z myśliwym cieszyło się wielkim zainteresowaniem uczniów. Świadczyły o tym brawa dzieci zaciekawionych opowieściami o lesie i żyjących w nim zwierzętach.