Ratunku! Pomocy! Spotkanie z ratownikiem medycznym

Utworzono dnia 25.05.2017, 08:23

Pan Stanisław Gajda to ratownik medyczny, który pracuje w pogotowiu ratunkowym już 34 lata. Z uczniami naszej szkoły spotkał się aby opowiedzieć o pracy pogotowia.

Razem z naszym gościem ćwiczyliśmy, jak należy wezwać pogotowie w razie wypadku. Po pierwsze wybrać telefonicznie nr kontaktowy 112 lub nr pogotowia 999. Następnie przedstawić się, czyli podać imię i nazwisko, adres zamieszkania, a potem poinformować, w jakiej sprawie wzywamy pogotowie ratunkowe. Karetka pogotowia do Chmielnika jedzie około 12 minut. Często pogotowie ratunkowe używa sygnałów dźwiękowych, w sytuacjach zagrożenia życia pacjenta. Ciekawostką dla nas był fakt, że nawet wtedy, gdy jest czerwone światło w sygnalizacji świetlnej karetka pogotowia musi zatrzymać się. Dopiero, gdy droga jest wolna może jechać dalej.

Pan Stanisław zapoznał uczniów z udzielaniem pierwszej pomocy przez pracowników pogotowia. Zademonstrował masaż serca, czyli naciskanie na klatkę piersiową 30 razy wyprostowanymi rękami, następnie 2 wdechy i tak na przemian. Akcję pierwszej pomocy należy prowadzić około 15 minut.

Wysłuchaliśmy pasjonującej opowieści pana Stanisława Gajdy i wszyscy podziwialiśmy trudną i odpowiedzialną pracę ratownika medycznego, od którego często zależy życie drugiego człowieka. Dziękujemy za spotkanie i mamy nadzieję na to, że nigdy do nas karetka pogotowia nie będzie wzywana.